Polska Agencja Informacyjna

Nikaragua: Odszkodowanie, jakiego żąda Kostaryka „nie ma stosownego usprawiedliwienia”

Nikaragua uznała za "wyolbrzymioną i nieproporcjonalną" kwotę, jakiej domagają się kostarykańskie władze za szkody wyrządzone na Wyspie Portillos. W związku z tym, nikaraguańskie władze wnoszą o ponowne oszacowania strat.

Przedstawiciel Nikaragui przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości wysłał list do swojego kostarykańskiego odpowiednika, w którym informuje, że odszkodowanie w wysokości 6,7 mln USD "nie ma stosownego usprawiedliwienia". Miała tego dowieść ekipa ekspertów, która odkryła, że większość roszczeń nie wynika ze strat, jakie powstały w wyniku działalności Nikaragui w spornej strefie. Kwestionowane pozycje określały m.in. działania Straży Granicznej i sił bezpieczeństwa publicznego, które nie odbiega od codziennych zadań tych jednostek.

W 2010 roku Kostaryka wniosła skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w związku z inwazją militarną i szkodami wyrządzonymi środowisku naturalnemu na Wyspie Portillos przez Nikaraguę. W grudniu 2015 roku Trybunał przyznał rację Kostaryce i zarządził wypłatę odszkodowania przez Nikaraguę.

 

Źródło: Fox News Latino