Polska Agencja Informacyjna

Raport: W honduraskich zakładach poprawczych panują niehumanitarne warunki

Honduraskie organizacje zawiadomiły o niehumanitarnych warunkach i łamaniu praw człowieka w czterech zakładach poprawczych na terenie kraju.

W raporcie zatytułowanym "Sytuacja kryzysowa dzieciństwa pozbawionego wolności" pozarządowa organizacja Stowarzyszenie na rzecz Sprawiedliwszego Społeczeństwa wskazuje na brak wyspecjalizowanych ośrodków dla młodzieży, a także niedostatek wykwalifikowanych pracowników oraz ograniczony zasób oferowanych usług w czterech zakładach dla nieletnich funkcjonujących na terenie kraju. Zgodnie z raportem, honduraskie poprawczaki nie tylko nie zapewniają wychowankom bezpiecznego zakwaterowania, wyżywienia i edukacji, ale stały się miejscem, gdzie strzelaniny czy zamieszki stały się codziennością.

Dyrektor Stowarzyszenia Diana Medina utrzymuje, że sytuacja może zostać rozwiązana tylko w przypadku, gdy wewnętrzne prawo Hondurasu pozwoli na współdziałanie krajowych stowarzyszeń i międzynarodowych organizacji. Zdaniem dyrektor, małe inicjatywy nie są w stanie zmienić "degradujących i niehumanitarnych" warunków panujących w honduraskich zakładach poprawczych.

 

Źródło: Tiempo Honduras