Polska Agencja Informacyjna

Kuba zleca poszukiwania podwodnych złóż ropy naftowej chińskiej spółce

Państwowy kubański koncern naftowy Cubapetroleo (Cupet) podpisał umowę z chińską spółką BGP na wykonanie podwodnych badań sejsmicznych pozwalających na wytypowanie obszarów perspektywicznych oraz oszacowanie potencjału ewentualnych złóż ropy naftowej znajdujących się na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej Kuby. Badania zostaną przeprowadzone głównie od strony Zatoki Meksykańskiej. 

Największy jak dotąd tego typu projekt realizowany na terytorium Kuby będzie polegał na przeanalizowaniu w wysokiej rozdzielczości 25 tys. kilometrów linii sejsmicznych. Zgodnie z oświadczeniem kubańskich władz projekt rozpoczął się w listopadzie i potrwa przez kolejnych dwanaście miesięcy. Obejmował będzie kubańskie tereny w obszarze Zatoki Meksykańskiej, w szczególności na północy i południu wyspy. Badania chińskiej BGP pozwolą nie tylko na zidentyfikowanie złóż, ale również na określenie ich potencjału.

Zgodnie z badaniami geologicznymi realizowanymi przez Kubę złoża ropy znajdujące się w jej wyłącznej strefie ekonomicznej wynoszą 22 mld baryłek. Inne badania szacują, że jest to od 5 do 9 mld baryłek. 

 

Źródło: El Nuevo Herald