Polska Agencja Informacyjna

Aborygeńska parlamentarzystka nawołuje do zmiany Ustawy o dyskryminacji rasowej

Linda Burney, pierwsza aborygenka wybrana do Izby Reprezentantów nawoływała podczas swojego pierwszego wystąpienia do zmiany Ustawy o dyskryminacji rasowej.

Burney poprosiła by przed jej wystąpieniem jedna z członkiń plemienia Wiradjuri Leyette Riley zaśpiewała członkom parlamentu. Burney miała na sobie płaszcz zrobiony przez aborygenkę, przedstawiający totemy i historię jej życia.

„Zbyt często rozmowy o zmianie Ustawy o dyskryminacji rasowej pochodzą od tych, dla których ten rodzaj dyskryminacji jest zupełnie obcy. A jest ona krzywdząca. Zarówno dla mnie jak i dla wielu osób obecnych dziś na galerii [sejmowej]” – komentuje ustawę Burney. „Uwzględnienie aborygenów w konstytucji jest kolejnym krokiem na ścieżce, po której zmierzamy w budowie państwa, które może spojrzeć sobie w oczy” – dodaje parlamentarzystka.

W 2008 roku poprzedni premier Australii Kevin Rudd wystosował oficjalne przeprosiny do skradzionego pokolenia, czyli dzieci aborygenów, które w latach 1900–1970 zostały oddzielone od swoich rodzin w ramach przymusowej asymilacji.

 

Źródło: ABC