Polska Agencja Informacyjna

Indyjskie media: Pekin chce w przyszłym roku rozwiązać największe problemy w kontaktach z New Delhi

Konflikt graniczny dotyczący regionów Aksai Chin i Arunachal Pradesh oraz doskonałe stosunki Chin i Pakistanu są nadal główną przeszkodą utrudniającą rozwój relacji między New Delhi a Pekinem. Indyjska agencja informacyjna PTI jest jednak zdania, że komunistyczne władze chciałyby rozwiązać istniejące problemy i nadać nowy impet kontaktom między dwoma najludniejszymi państwami świata.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ Hua Chunying oświadczyła, że trwają już dwustronne rozmowy mogące stanowić przełom w stosunkach pomiędzy państwami, lecz informacje te nie pojawiły się na oficjalnej stronie internetowej ministerstwa. Spekuluje się, że być może negocjacje dotyczą uznania przez Chiny pakistańskiej grupy Jaish-e-Mohammad domagającej się odłączenia Kaszmiru od Indii za organizację terrorystyczną oraz zgody na dołączenie kraju do Grupy Dostawców Jądrowych (NSG) działającej na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się broni atomowej.

W ostatnim czasie jednak indyjskie władze podjęły decyzje, które nie spotkały się z aprobatą Pekinu: zezwolono ambasadorowi USA na wizytę na spornych terytoriach, a w grudniu prezydent Pranab Mukherjee spotkał się z Dalajlamą. Dodatkowo, przedwczoraj powołano do życia Forum Współpracy Indie-USA-Tajwan, co zapewne dodatkowo poirytuje Pekin.

 

Źródło: RFI