Polska Agencja Informacyjna

Chiny rozszerzają zakres sankcji przeciwko Korei Północnej

Władze w Pekinie ogłosiły, że zamierzają nałożyć nowe embargo na eksport towarów do Korei Północnej. Zakaz dotyczył będzie sprzętu i technologii, która może być użyta do budowy bomby atomowej, a także rakiet balistycznych oraz broni biologicznej. W wydanym oświadczeniu wspomina się o rezolucji ONZ numer 2321 oraz Prawie Handlu Zagranicznego ChRL jako podstawach tej decyzji.

Na liście oprócz azotanu amonu oraz izocyjanianów znajdują się również różnego rodzaju urządzenia elektroniczne i laserowe oraz przewodniki, a także silniki rakietowe i sprzęt nawigacyjny, które mogą być używane do stworzenia zakazanej przez ONZ broni. Pekin chce również powstrzymać reżim Kim Dzong Una od rozwoju programu pocisków balistycznych klasy woda-ziemia przenoszących głowice jądrowe, zaprojektowanych do wystrzeliwania wyłącznie z pokładu okrętów podwodnych (SLBM).

Komunistyczny rząd pragnie w ten sposób uspokoić międzynarodową społeczność oraz administrację Donalda Trumpa, który wielokrotnie oskarżał go o zbyt pasywne stanowisko w sprawie reżimu w Pjongjangu. Ma to też związek z wystąpieniem Kim Dzong Una z 8 stycznia, w którym zapowiadał kolejne testy rakietowe.

 

Źródło: Central Daily News