Polska Agencja Informacyjna

Chińscy internauci krytykują noworoczny program państwowej telewizji CCTV

Noworoczna gala państwowej telewizji CCTV co roku przyciąga setki milionów widzów. Tym razem jednak wielu internautów krytykuje jej niski poziom i oskarża twórców o podawanie fałszywych informacji. Większość ich postów zostało już jednak usuniętych przez władze.

W szczególności uwagę opinii publicznej przykuł 86-letni weteran Armii Czerwonej (dawna nazwa ChAL-W) Zhu Guangdou, który według obliczeń musiałby mieć zaledwie 6 lat, kiedy wstępował do wojska. Hongkoński HKU WeiboSCOPE zajmujący się obserwacją krajowych blogów podaje, że wiele osób poddaje w wątpliwość propagandowe przesłanie wielu fragmentów przedstawienia i dostrzega niski poziom techniczny użytych środków wizualnych.

Poza tym, użyto sformułowania "14-letnia wojna z Japonią" (a nie jak zwykle 8-letnia), co oznacza, że władze usiłują przedstawić rok 1931 oraz zajęcie dawnej Mandżurii, a nie incydent na moście Marco Polo w 1937 roku jako jej początek. Jest to zgodne z nowym programem nauczania, lecz według historyków sprzeczne z faktami. Twierdzą oni, że KPCh usiłuje w ten sposób przedstawić jeszcze bardziej bohaterski obraz walki z najeźdźcą do celów propagandowych.

 

Źródło: BBC