Polska Agencja Informacyjna

John Kerry skrytykowany przez Wielką Brytanię za wypowiedź na temat "najbardziej prawicowego rządu izraelskiego" Featured

Wielka Brytania skrytykowała wypowiedź Johna Kerry'ego, w której polityk stwierdził, że rząd Benjamina Netanjahu jest najbardziej prawicowym rządem w historii Izraela. Rzecznik premier Theresy May określił słowa amerykańskiego sekretarza stanu jako „atak na demokratycznie wybrany rząd”. Zdaniem brytyjskich władz, taka sytuacja jest niedopuszczalna.

W ostatnich dniach John Kerry bronił postawy Stanów Zjednoczonych, które nie zablokowały inicjatywy Rady Bezpieczeństwa, mówiącej o zakazie budowy izraelskich osiedli na spornych terytoriach Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej. Wtedy też szef amerykańskiej dyplomacji wyraził swoje obawy dotyczące intencji Izraela wobec państwowości Palestyny, polityk stwierdził również, że demokracja w Izraelu jest zagrożona. – W pokojowych negocjacjach nie powinniśmy skupiać się tylko na jednej kwestii, czyli osadnictwie. Konflikt palestyńsko-izraelski jest bardziej skomplikowany – ocenił rzecznik premier Wielkiej Brytanii.

 

 

Źródło: BBC Arabic