Polska Agencja Informacyjna

Rzecznik prezydenta Putina: Rosja nie chce być członkiem grupy G8 Featured

Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina Dmitrij Pieskow poinformował 13 stycznia dziennikarzy, że Rosja nie zamierza dążyć do wejścia w skład grupy G8, czyli wielkiej ósemki światowych mocarstw. – Ani razu nie słyszeliśmy od przywódców państw, które w dalszym ciągu spotykają się w formacie siódemki jakichkolwiek deklaracji, w których byłby wyrażany zamiar zaproszenia do tej grupy Rosji albo innych krajów – powiedział Pieskow.

Pieskow podkreślił, że dla Federacji Rosyjskiej bardziej pożądane jest działanie w większej grupie państw. – Co się tyczy Rosji, niezależnie od jakichkolwiek ewentualnych propozycji i zaproszeń, dla Rosji priorytetem jest udział w rozmowach dwudziestki, o tym już niejednokrotnie mówił prezydent Federacji Rosyjskiej – dodał rzecznik Putina.

12 stycznia minister spraw zagranicznych Włoch Angelino Alfano wysunął w stosunku do Rosji propozycję ponownego przyłączenia się do grupy G7.

W skład grupy G7 wchodzą USA, Kanada, Japonia, Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania. W 1994 roku do G7 dołączyła Rosja i grupę przemianowano wówczas na G8. Po aneksji Krymu w 2014 roku Federacja Rosyjska została wykluczona z grupy G8.

 

Źródło: TASS