Polska Agencja Informacyjna

Prezydent Donieckiej Republiki Ludowej apeluje o przyłączenie całej Ukrainy do Rosji Featured

18 stycznia prezydent samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DNR) Aleksandr Zacharczenko podczas konferencji prasowej w krymskim Symferopolu zaapelował o przyłączenie do Rosji całego terytorium Ukrainy. 

Zacharczenko zaproponował podpisanie na Krymie "nowej ugody perejasławskiej", nawiązując do dokumentu z 1654 roku, który oddawał Ukrainę Naddnieprzańską pod panowanie cara Rosji. – Jeśli będzie miała miejsce kolejna ugoda perejasławska, to uważam, że powinniśmy domagać się całego terytorium Ukrainy – powiedział dziennikarzom prezydent samozwańczej DNR.

Zacharczenko podkreślił również, że rządzone przez niego państwo chce pójść w ślady Krymu, przyłączając się do Rosji. – Z sympatią wam zazdrościmy, mieszkańcy Krymu, że już przeszliście ten odcinek drogi. Ale wytyczyliście tę drogę dla nas. Idziemy małymi kroczkami, ale wiemy, dokąd zmierzamy – podsumował polityk.

Prezydenci dwóch samozwańczych republik donbaskich – Donieckiej i Ługańskiej – od 16 stycznia goszczą na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim. Na zaproszenie Rosyjskiej Wspólnoty Krymu obaj politycy biorą udział w uroczystościach, związanych z rocznicą ugody perejasławskiej.

 

Źródło: Gazeta.ru