Polska Agencja Informacyjna

Pekin zaprzecza, by chińscy przedsiębiorcy usiłowali nakłonić rząd Burkiny Faso do nawiązania relacji dyplomatycznych z ChRL Featured

Minister Spraw Zagranicznych Burkiny Faso Alpha Barry poinformował wczoraj, że związane z ChRL przedsiębiorstwa zadeklarowały gotowość do wpłacenia sumy 50 mld USD, by kraj nawiązał oficjalne stosunki dyplomatyczne z tym krajem. Rząd afrykańskiego państwa odmówił, co oznacza, że pozostaje jednym z 21 krajów oficjalnie uznających Republikę Chińską (Tajwan).

Rzecznik chińskiego MSZ odniosła się do słów Barry'ego i nazwała je "opowieścią wyjętą wprost z «Księgi tysiąca i jednej nocy»". – Zasada "jednych Chin" nie jest kwestią, którą można negocjować przy pomocy pieniędzy. Jest to fundamentalna kwestia polityczna, co do której istnieje międzynarodowy konsensus – dodała.

Oskarżenia dotyczące przekupywania rządów afrykańskich krajów pojawiły się po raz pierwszy miesiąc temu, kiedy Wyspy Świętego Tomasza i Książęcej nawiązały stosunki dyplomatyczne z ChRL. Tajwański rząd obwieścił wówczas, że było to możliwe wyłącznie dzięki hojnej ofercie finansowej ze strony Pekinu na sumę 210 mln USD.

 

Źródło: RFI