Polska Agencja Informacyjna

Czy dojdzie do wznowienia stosunków dyplomatycznych między Rosją i Gruzją? Featured

Specjalny przedstawiciel premiera Gruzji Giorgiego Kwirikaszwiliego ds. stosunków z Rosją Zurab Abaszidze w wywiadzie, opublikowanym 30 stycznia w rosyjskiej gazecie "Izwiestia" zapowiedział, że w najbliższym czasie nie jest wykluczone przywrócenie rosyjsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych. Zgodnie z jego słowami, władze Gruzji zamierzają kontynuować dialog z Rosją, gdyż "strona gruzińska jest do tego gotowa, posiada wolę polityczną".

Na początku lutego w Pradze odbędzie się spotkanie Abaszidze z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Grigorijem Karasinem. Już pod koniec 2016 roku obie strony potwierdziły, że zamierzają dążyć do normalizacji stosunków, a prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w przyszłości nie wykluczył zniesienia wiz dla obywateli Gruzji. Gruzja i Rosja już współpracują w dziedzinie handlu, transportu i pomocy humanitarnej.

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Rosją i Gruzją zostały zerwane w 2008 roku w związku z rosyjsko-gruzińskim konfliktem zbrojnym w Osetii Południowej.

 

Źródło: Izwiestia