Polska Agencja Informacyjna

Rosyjska Cerkiew prawosławna chce otrzymać od władz 24 obiekty zabytkowe, wchodzące w skład krymskiego rezerwatu archeologicznego Chersonez Taurydzki

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zwróciła się do władz Federacji Rosyjskiej o przekazanie jej 24 obiektów zabytkowych, wchodzących w skład rezerwatu archeologicznego Chersonez Taurydzki na Krymie. 

– Trzeba spokojnie, bez emocji, bez konfliktów, stopniowo zmierzać do zrozumienia tego, że Bogu trzeba zwrócić to, co boskie, a cesarzowi to, co należy do cesarza. Musimy przestrzegać prawa. Nasz apel, być może, pomoże dzisiaj i Ministerstwu Kultury Federacji Rosyjskiej, i dyrekcji rezerwatu rozpocząć proces prawdziwego rozwoju narodowego rezerwatu – powiedział oficjalny przedstawiciel krymskiego biskupstwa, protojeriej Siergiej Chaliuta. Chaliuta podkreślił, że rosyjska Cerkiew prawosławna będzie się domagać przekazania jej rezerwatu na podstawie ustawy federalnej nr 327 (o przekazaniu organizacjom religijnym majątku o religijnym przeznaczeniu). Według protojereja krymska diecezja ma zamiar w przyszłości zorganizować na terenie Chersonezu nowoczesny kompleks muzealny. 

Chersonez Taurydzki składa się z ponad 70 obiektów, pośród których znajdują się starożytne i średniowieczne twierdze, świątynie i fragmenty fortyfikacji. W 2013 roku rezerwat został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Źródło: Interfax