Polska Agencja Informacyjna

Urugwaj: Rozpoczęto likwidację linii lotniczych Pluna

Na mocy decyzji urugwajskiego sądu wierzyciele linii lotniczych Pluna podzielą się w najbliższych dniach 66 mln USD. Reszta długu, wynosząca około 137 mln USD, zostanie pokryta przez państwo. 

Publiczni i prywatni wierzyciele przejmą 66 mln USD jeszcze przed końcem 2016 roku. Pieniądze pochodzą ze sprzedaży samolotów należących do Pluna amerykańskiej firmie Strategic Air Finance, która w 2014 roku wydała na zakup 70 mln USD. Kwota ta została zredukowana w związku z usterkami poszczególnych maszyn. Decyzją sądu 20 mln USD przypadnie państwowemu koncernowi naftowemu Ancap, a kolejne 20 trafi w ręce prywatnych wierzycieli. Reszta zostanie przekazana na spłatę pomniejszych kredytów. Pozostały dług w wysokości 137 mln zostanie spłacony przez państwo w ratach po 8 mln USD wypłacanych co pół roku. 

W 2012 roku w związku z tragiczną kondycją finansową Pluna podjęto działania mające na celu uratowanie linii lotniczych. Cały proces doprowadził do postawienia przed sądem ówczesnego ministra gospodarki Fernando Lorenzo oraz prezesa Banku Republiki Fernando Calloia w związku z przekroczeniem przez nich uprawnień. 

 

Źródło: Agencia EFE