Polska Agencja Informacyjna

Brazylijski koncern budowlany przekazał 788 mln USD łapówek w 12 krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki

Zgodnie z treścią dokumentów opublikowanych przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych brazylijski koncern budowlany Odebrecht wypłacił łącznie 788 mln USD łapówek w 12 krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki. Wypłaty odbyły się przy okazji realizacji 100 projektów m.in. na terenie Angoli, Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Gwatemali, Meksyku, Mozambiku, Wenezueli i Peru. 

Upublicznienie dokumentów zbiegło się w czasie z oświadczeniem Odebrechtu, który zobowiązał się pokryć kary przekraczające łącznie 2 mld USD, jakie zostały nałożone przez rządy USA, Brazylii i Szwajcarii w związku ze stratami poniesionymi przez nielegalną działalność koncernu. 

W samej Brazylii w latach 2003-2016 łapówki wyniosły 349 mln USD i były wypłacane politykom, partiom politycznym i zagranicznym funkcjonariuszom w celu "uzyskania lub utrzymania korzystnych kontraktów". Nielegalnie wypłacone środki w latach 2001-2014 w Wenezueli wyniosły 98 mln USD, a na Dominikanie 92 mln USD. W Angoli w latach 2007-2014 Odebrecht przekazał łącznie 50 mln USD łapówek, przy czym zysk z otrzymanych kontraktów wyniósł 261,7 mln USD. W tym samym czasie środki przekazane w Argentynie wyniosły 35 mln USD przy zysku równym 278 mln USD. 

W związku z upublicznieniem informacji rządy krajów zamieszanych w sieć korupcji Odebrechtu zobowiązały się do współpracy na rzecz ukarania polityków i urzędników, którzy przyjęli korzyści finansowe. Deklaracja padła m.in. ze strony Panamy, Peru, Meksyku. Dzisiaj w ekwadorska prokuratura zajęła biura koncernu w mieście Guayaquil, gdzie skonfiskowała dokumenty mogące wskazać na beneficjentów nielegalnych praktyk Odebrechtu. 

 

Źródło: Agencia EFE