Polska Agencja Informacyjna

Wenezuela może być winna brazylijskim przedsiębiorcom nawet 6 mld USD

Suma jaką Wenezuela jest winna brazylijskim przedsiębiorstwom eksportującym do tego kraju może wynosić nawet 6 mld USD. Dane zostały przedstawione przez brazylijską Fundację Getulio Vargas i opublikowane przez dziennik O Globo.

Raport tej prywatnej instytucji zajmującej się badaniami ekonomicznymi uwzględnił kontrakty podpisane przez styczniem zeszłego roku. Niektóre z nich są obecnie rewidowane w związku z problemami wenezuelskich importerów, niezdolnych do wypełnienia zaciągniętych zobowiązań. Zdaniem ekspertów, to właśnie te problemy są główną przyczyną odnotowanego w ostatnich latach, gwałtownego spadku handlu między dwoma krajami. Jak tłumaczy jeden z autorów raportu Oliver Stuenkel, w związku z utrudnionym dostępem do amerykańskiego dolara długi wenezuelskich firm zaczęły się kumulować, przez co wiele brazylijskich przedsiębiorstw wstrzymało wysyłkę towarów. - Brazylijskie przedsiębiorstwa zdecydowały o wdrożeniu podstawowej zasady handlu - lepiej nie eksportować, niż eksportować i nie pobierać opłat - stwierdził prezes Brazylijskiego Stowarzyszenia Przemysłu Elektrotechniki i Elektryki.

Zgodnie z oficjalnymi danymi, w 2009 roku Wenezuela była dla Brazylii piątym rynkiem eksportowym. Aktualnie zajmuje 38 miejsce. Przepływ handlowy między krajami osiągnął szczyt w 2012 roku i wyniósł 6 mld USD, podczas gdy w 2016 to już tylko 1,6 mln USD.

 

Źródło: O Globo