Polska Agencja Informacyjna

Ford rezygnuje z budowy zakładów produkcyjnych w Meksyku

Ford wycofuje się z przeniesienia części zakładów produkcyjnych do Meksyku. Ogłoszenie decyzji zbiegło się z czasem z oświadczeniem Donalda Trumpa, który za pośrednictwem Twittera zagroził koncernowi General Motors wysokimi opłatami celnymi w przypadku produkcji pojazdów poza granicami kraju. Rezygnacja Forda z inwestycji wartej 1,6 mld USD nastąpiła w trudnym momencie dla meksykańskiego rządu, który już na początku nowego roku musi się zmierzyć z protestami wywołanymi wzrostem cen benzyny oraz historycznym spadkiem wartości peso wobec dolara. 

Rząd wyraził ubolewanie z powodu wycofania się Forda z planów utworzenia zakładu produkcyjnego w San Luis Potosi i jednocześnie zaznaczył, że koncern motoryzacyjny pokryje wszelkie koszty, jakie meksykańskie władze poniosły w związku z projektem. 

Inwestycja była częścią nowej strategii Forda polegającej na produkcji mniejszych pojazdów w Meksyku, gdzie koszty pracy wyniosłyby zaledwie jedną trzecią tych ponoszonych w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób Ford miał zamiar zwiększyć rentowność produkcji tańszych samochodów. 

 

Źródło: El Confidencial