Polska Agencja Informacyjna

Meksyk: Ponad sześciuset zatrzymanych w związku z protestami przeciwko podwyżkom cen paliw

Trzy ofiary śmiertelne i ponad sześciuset zatrzymanych to dotychczasowy bilans protestów wywołanych wzrostem cen paliw w Meksyku. Niezadowolenie społeczeństwa przerodziło się w trwające od ponad pięciu dni zamieszki i napady realizowane na terenie całego kraju.

Zgodnie z danymi stowarzyszenia Sklepów Samoobsługowych i Domów Handlowych Meksyku, ponad 250 lokali zostało okradzionych. Z powodu zamieszek w samej stolicy prewencyjnie zamknięto ponad 20 tys. sklepów, a wynikające z tego tytułu straty przekroczyły 52 mln MXN (2,4 mln USD). Najgorsza sytuacja miała miejsce w ubiegłą środę, gdy doszło do masowych grabieży w mieście Valle de Mexco i porcie Veracuz. W wyniku konfrontacji z manifestującymi jeden policjant stracił życie, a pięciu zostało rannych. Mimo że sytuacja w kraju ulega stopniowemu uspokojeniu, władze miasta Meksyk ostrzegają, iż za sprawą mediów społecznościowych nadal dochodzi do organizowania kolejnych manifestacji, co w rzeczywistości polega na skoordynowaniu działań przestępczych.

W związku z niespokojną sytuacją w kraju prezydent Pena Nieto zapewnił, iż rozumie niezadowolenie społeczeństwa i jednocześnie przypomniał, że w przeciągu ostatniego roku ceny ropy na świecie wzrosły o około 60 proc.

 

Źródło: Público