Polska Agencja Informacyjna

Ipiranga kupuje konkurenta za 2,2 miliardy reali i depcze po piętach liderowi Brazylii

Dystrybutor paliw Ipiranga, ogłosił kupno za nieco ponad 2 miliardy dolarów swojego konkurenta Ale, będącego czwartą co do wielkości spółką sektora. Umowa została podpisana w minioną niedzielę.

Za sprawą zakupu Ipiranga stała się posiadaczem 18% stacji paliw w kraju. Tym samym depcze po piętach gigantowi Petrobras do którego należy 19,4 % stacji (zgodnie z danymi Narodowej Agencji ds. Ropy Naftowej, Gazu Naturalnego i Biopaliw).

Sieć Ale uzupełnia geograficznie sieć stworzoną przez Ipiranga, szczególnie w północno-wschodnich regionach Brazylii”- stwierdza przedstawiciel Ipiranga. Ale posiada sieć blisko 2 tysięcy stacji i dziesięciu baz dystrybucji (instalacji służących do magazynowania i transportu paliw). W 2015 roku sprzedała 4,3 miliarda litrów zarabiając przy tym 11,4 miliarda reali. Zadłużenie firmy określa się na 737 milionów reali.

Ipiranga zyskuje na polityce cenowej Petrobrasu sprowadzając do kraju tańsze paliwa niż te sprzedawane przez krajowe rafinerie.

Źródło: Ipiranga kupuje konkurenta za 2,2 miliardy i depcze po piętach liderowi Brazylii

http://www1.folha.uol.com.br/mercado/2016/06/1780921-ipiranga-compra-concorrente-por-r-22-bilhoes-e-encosta-na-lider-br.shtml