Polska Agencja Informacyjna

Kolumbia: Rząd i FARC podpisali porozumienie pokojowe

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i lider Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) Rodrigo Londono Echeverri alias Timochenko, podpisali wczoraj długo wyczekiwane porozumienie pokojowe, które kończy ponad pięćdziesięcioletni konflikt zbrojny. W najdłuższej wojnie partyzanckiej na kontynencie śmierć poniosło przynajmniej 220 tys. osób, a kolejne 7 mln zostało zmuszonych do przesiedlenia.

Do podpisania porozumienia doszło podczas uroczystej ceremonii w mieście Cartagena de Indias, leżącego na karaibskim wybrzeżu kraju. W ceremonii wzięło udział 2,5 tys. gości, w tym 15 prezydentów i król Juan Carlos. - Wraz z końcem tego konfliktu, kończy się ostatni i najdłuższy konflikt zbrojny na półkuli zachodniej. Z tego powodu świętuje region i cała planeta, ponieważ od tej pory na świecie jest o jedną wojnę mniej, o tę kolumbijską - powiedział Santos.

Podczas swojego przemówienia, Londono Echeverii przeprosił w imieniu FARC wszystkie ofiary konfliktu, co zostało przyjęte przez zgromadzonych owacjami. - Dzisiaj rozpoczyna się nowa era pojednania i budowania pokoju - stwierdził lider FARC, zwracając się do obywateli z prośbą o przygotowanie się do "rozbrojenia swoich umysłów i serc". 

 

 

Źródło: El Nacional