Polska Agencja Informacyjna

Prezydent Wenezueli: W Kolumbii doszło do potknięcia wyborczego

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro stwierdził, że pokój w Kolumbii jest nieodwracalny pomimo, że większość społeczeństwa nie zaakceptowała kształtu porozumienia wynegocjowanego między rządem a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

- Kolumbia miała potknięcie wyborcze, podobnie jak my 6 grudnia, ale tak samo jak to potknięcie z wczoraj, pokój w Kolumbii jest nieodwracalny - stwierdził Maduro. Prezydent zaznaczył, że jego kraj był jednym z głównych promotorów pokoju w Kolumbii, a decyzja o przeprowadzeniu głosowania w sprawie przyjęcia porozumienia przez obywateli została podjęta suwerennie prze władze tego kraju. - Nigdy nie wypowiadamy się na temat wewnętrznych spraw Kolumbii, czy mają przeprowadzić głosowanie, czy nie, my tylko pomagamy, wspieramy - powiedział Maduro.

Prezydent przyznał, że sytuacja w sąsiednim kraju wypływa bezpośrednio na Wenezuelę, w której żyje ponad 5 milionów Kolumbijczyków. W dużej mierze są to osoby, które uciekły z regionów pogrążonych w konflikcie zbrojnym.  

Prezydent Maduro oskarżył również wenezuelską opozycję o wsparcie kolumbijskich środowisk opowiadających się za "nie" w głosowaniu. Całą akcję określił mianem "kampanii na rzecz wojny".

 

 

Źródło: El Nacional