Polska Agencja Informacyjna

Chile: Lekarze domagają się podwyżek dla pracowników służby zdrowia

Setki lekarzy wyszło dzisiaj na ulice Santiago w akcie solidarności z pracownikami służby zdrowia, którzy domagają się czteroprocentowej podwyżki pensji.

- Prosimy naszą prezydent i koleżankę po fachu, która przed wejściem do polityki zajmowała się medycyną, by rozwiązała jak najszybciej problem wpływający na całe chilijskie społeczeństwo - powiedziała Izkia Siches, przewodnicząca Kolegium Medycznego w Santiago. Od niemal czterech tygodni w Chile trwa protest pracowników sektora publicznego, utrudniający funkcjonowanie wielu instytucji.

Przewodniczący Kolegium Medycznego Chile Enrique Paris zaznaczył, że pomimo wsparcia udzielonego kolegom, lekarze nie zamierzają przerywać pracy. - Uważamy, że strajk musi się skończyć. Żeby do tego doszło, należy nawiązać dialog. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku, gdy rząd usiądzie do stołu z protestującymi. Chcemy, by nastąpiło to jak najszybciej, a nasi pacjenci nie odczuli nieobecności personelu medycznego - poinformował Paris. 

W odpowiedzi prezydent Bachelet poinformowała, że rano odbyła spotkanie z ministrami, którym wydała jasne instrukcje dotyczące ostatecznej propozycji podwyżek.

 

Źródło: W Radio