Polska Agencja Informacyjna

Brazylijski Kongres prowadzi działania w celu uniemożliwienia karania skorumpowanych polityków

Fernando dos Santos, jeden z prokuratorów zajmujących się śledztwem w sprawie schematu korupcyjnego w Petrobrasie stwierdził, że brazylijski Kongres prowadzi działania w celu uniemożliwienia karania skorumpowanych polityków. Zdaniem Santosa, politycy chcą pogrzebać obywatelski projekt zakładający zwiększenie kar za korupcję poprzez prace nad wprowadzeniem amnestii.

W ten sposób prokurator odniósł się do doniesień lokalnej prasy, że niektóre grupy parlamentarzystów próbują dołączyć do pakietu antykorupcyjnego prawo o amnestii. Obowiązywałoby ono w przypadku braku zadeklarowania środków przeznaczanych na kampanie wyborcze. "Nie będzie podlegała każe (...) dotacja zaksięgowana, niezaksięgowana, niezdeklarowana, ominięta lub zatajona" w przypadku, jeśli została przekazana na sfinansowanie "aktywności politycznej, partyjnej lub wyborczej zrealizowanej do czasu publikacji tego prawa", czytamy w tekście analizowanym przez polityków.

Santos zauważył, że podczas śledztwa w Petrobrasie najważniejszym odkryciem były "monumentalne" przekazy środków przeznaczonych właśnie na sfinansowanie kampanii wyborczych.

 

Źródło: Agencia EFE