Polska Agencja Informacyjna

Medycyna nuklearna i energia elektryczna połączą Argentynę i Boliwię

Wybudowanie przez Argentyńczyków czterech ośrodków medycyny nuklearnej w Boliwii oraz sprzedaż energii elektrycznej na rynek argentyński stanowią treść nowych porozumień podpisanych przez rządy Evo Moralesa i Mauricio Macriego.

W wywiadzie dla Agencji EFE ambasador Argentyny w Boliwii Normando Alvarez wyjaśnił, że oba kraje wypracowały "wspólnotę idei, która przyczynia się do konsolidacji ich historycznej relacji". - Argentyna będzie uczestniczyła w budowie czterech ośrodków medycyny nuklearnej w miastach El Alto, Santa Cruz, Tarija i Cochabamba. To decyzja boliwijskiego rządu - podkreślił Alvarez i dodał, że naukowcy z jego kraju posiadają doświadczenie pozwalające na budowę pierwszego ośrodka medycyny nuklearnej w 24 miesiące.

Władze obu krajów mają rozważać również sprzedaż Argentynie boliwijskiej energii elektrycznej. - Sprawa podlega negocjacjom, nadal nie jest zamknięta, ale jesteśmy bardzo blisko umowy o zakupie energii przez Argentynę. Problem ten powiązany jest z kwestią gazu, ale to czego Argentyna potrzebuje, to właśnie energia elektryczna - wyjaśnił Alvarez.

 

Źródło: Agencia EFE