Polska Agencja Informacyjna

Biden doradza Kolumbii zwiększenie walki z narkotykami, by zabezpieczyć relacje z USA

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joseph Biden podczas wizyty w Kolumbii doradził, by rząd Juana Manuela Santosa utrzymał działania wymierzone w przemyt narkotyków. Wszystko po to, aby nie dostarczyć nowemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi "wymówki" do zmniejszenia wsparcia, jakiego północnoamerykański kraj udziela Kolumbii.

- Wiceprezydent powiedział publicznie i prywatnie, że będzie niezmiernie ważnym, by podczas wdrażania porozumienia pokojowego nie stracić z oczu kwestii walki z narkotykami. To dlatego, by nie dostarczać wymówek nowej administracji, sceptycznie nastawionej do relacji między dwoma krajami - poinformował anonimowo jeden z członków amerykańskiej delegacji. Dodał, że w regionie panuje niepokój związany z ewentualnymi działaniami nowej administracji.

Dotychczas Stany Zjednoczone były sojusznikiem Kolumbii. Prezydent Obama złożył wniosek o przekazanie krajowi 450 mln USD w ramach programu "Pokój Kolumbia". Decyzja o przekazaniu środków musi zostać zaaprobowana przez Kongres. W obecnej sytuacji wielu ekspertów obawia się, że kwota ulegnie pomniejszeniu o środki mające wesprzeć rozwój gospodarczy.

 

Źródło: El Universal