Polska Agencja Informacyjna

Prezydent Brazylii został oskarżony o przyjęcie 3 mln USD łapówki

Jeden z dyrektorów koncernu budowlanego Odebrecht oskarżył prezydenta Brazylii o przyjęcie łapówki w wysokości 3 mln USD. Zeznania zostały złożone przez byłego wiceprezesa ds. relacji instytucyjnych Claudio Melo Filho, który dzięki współpracy z prokuraturą może liczyć na niższy wyrok. 

Zeznania Filho przedostały się do lokalnych mediów, które informują, że w 2014 roku Michel Temer (pełniący wówczas funkcję wiceprezydenta w rządzie Rousseff) zwrócił się do przedsiębiorcy Marcelo Odebrechta z prośbą o przekazanie 10 mln BRL (3 mln USD) na sfinansowanie kampanii wyborczej Partii Ruchu Demokratycznego Brazylii (PMDB). - Z całości środków przekazanych przez Marcelo Odebrechta na prośbę Michela Temera, Eliseu Padilha (aktualnie szef Kancelarii Prezydenta) był odpowiedzialny za przyjęcie 4 mln BRL - miał wyznać Filho. Zgodnie z zeznaniami byłego dyrektora pozostałe 6 mln zostało przekazane Paulo Skafowi, szefowi Federacji Przemysłu Stanu São Paulo i kandydatowi PMBD na urząd gubernatora Sao Paulo w 2014 roku.

Doniesieniom zaprzeczył sam Michel Temer. - Dotacje zrealizowane przez koncern budowlany Odebrecht na rzecz Partii Ruchu Demokratycznego Brazylii zostały dokonane za pośrednictwem banku i zdeklarowane w Najwyższym Trybunale Wyborczym - zapewnił prezydent. 

 

Źródło: El Heraldo