Polska Agencja Informacyjna

Brazylia: Śledczy Lava Jato wstrzymali finansowanie 16 projektów realizowanych w całej Ameryce Łacińskiej

Operacja Lava Jato, rozpracowująca od ponad dwóch lat schemat  korupcji istniejący wokół państwowej spółki naftowej Petrobras, doprowadziła do zawieszenia projektów z zakresu infrastruktury realizowanych w sześciu krajach Ameryki Łacińskiej.

W związku z doniesieniami o nieprawidłowościach jakich dopuściły się przedsiębiorstwa zamieszana w schemat korupcji, Krajowy Bank Rozwoju Ekonomicznego i Socjalnego (BNDES) zawiesił transfer 3,6 mld USD przeznaczonych na realizację 16 projektów w Argentynie, Wenezueli, Gwatemali, Hondurasie oraz na Kubie i Dominikanie. Projekty były realizowane przez najważniejsze, brazylijskie koncerny budowlane - Odebrecht, Andrade Gutierrez, Camargo Corream Queiroz Galvao i OAS. Wszystkie przedsiębiorstwa są pod lupą Lava Jato w związku z wypłacaniem politykom łapówek w zamian za kontrakty budowlane. 

Krajem, który stracił najwięcej na decyzji Banku jest Wenezuela. Brazylijskie firmy były odpowiedzialne za realizację pięciu projektów na terenie tego kraju, m.in. rozbudowy metra w Caracas oraz stoczni w Astialba.

 

Źródło: Color ABC