Polska Agencja Informacyjna

Wenezuela wycofuje z obiegu banknoty o nominale 100 boliwarów

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nakazał wycofanie z użytku banknotu o nominale 100 boliwarów, będącego obecnie najwyższym nominałem o wartości około 2 centów amerykańskich. Jak poinformował Maduro, decyzja ma być częścią planu walki z kolumbijskimi mafiami, które magazynują banknoty w celu destabilizacji wenezuelskiej gospodarki.

Podczas swojego stałego programu telewizyjnego "W kontakcie z Maduro" prezydent zapewnił, że w sprawę zamieszane są wenezuelskie banki i "pewna organizacja zatrudniona przez Departament Skarbu USA". - Postanowiłem wycofać z obiegu banknoty o nominale 100 boliwarów w przeciągu kolejnych 72 godzin i w ten sposób zapewnić czas osobom posiadającym takie banknoty, by zadeklarowały ich posiadanie w Centralnym Banku Wenezueli - poinformował prezydent. Maduro zapewnił, że decyzja została podjęta po przeprowadzeniu wyczerpującego śledztwa, w czasie którego dowiedziono istnienie magazynów nie tylko w wielu miastach Kolumbii, ale również na terenie Brazylii, Niemiec, Czech i Ukrainy. - Szacujemy, że około 300 mld boliwarów znajduje się w posiadaniu międzynarodowych mafii dowodzonych z Kolumbii - poinformował Maduro.

Przed pięcioma dniami Bank Centralny zapowiedział wprowadzenie sześciu nowych banknotów o nominałach od 500 do 20 tys. boliwarów oraz trzech nowych monet. Wprowadzenie wyższych nominałów jest jednym ze sposobów poradzenia sobie z galopującą inflacją, która według ostatnich oficjalnych danych z grudnia 2015 roku wynosi 180 proc.

 

Źródło: Agencia EFE