Polska Agencja Informacyjna

Wenezuelskie władze ograniczają ilość gotówki z jaką obywatele mogą przekraczać granice państwa

Centralny Bank Wenezueli wyznaczył dziś limit pieniędzy z jakim dana osoba może przekroczyć granice kraju. Obywatele Wenezueli, którzy wkraczają lub opuszczają jej terytorium przez lotniska i porty morskie będą mogli mieć przy sobie nieco ponad 54 tys. VEF (około 82 USD według oficjalnego kursu). W przypadku korzystania z przejść granicznych suma ta wynosi 35,4 tys. VEF (54 USD). "W razie przekroczenia wskazanych limitów, zabrania się wstępu lub opuszczania kraju z walutą boliwar wenezuelski", czytamy w komunikacie wydanym przez instytucję.

Według wytycznych Banku, niezdeklarowanie posiadania obcej waluty i złota monetarnego (lub tego występujące w postaci innej niż biżuteria) będzie skutkowało zatrzymaniem dóbr i rozdysponowaniem ich zgodnie z zaleceniami instytucji. Jak stanowi nowe prawo, osoby niebędące obywatelami Wenezueli i tankujące na stacjach benzynowych rozlokowanych w przygranicznych regionach są zobowiązane do uiszczania opłaty w obcej walucie. W przypadku zakupów w sklepach, osoby te będą musiały zapłacić za pomocą kart płatniczych powiązanych z zagranicznymi kontami.

Przed kilkoma dniami wenezuelski rząd zapewnił, że ponad 300 mld VEF w banknotach o nominale 100 VEF zostały nielegalnie wywiezione z kraju w celu destabilizacji gospodarki. Suma ta stanowi połowę wszystkich banknotów będących obecnie w obiegu.

 

Źródło: Noticias Terra