Polska Agencja Informacyjna

Kolumbijski rząd wznowi w tym tygodniu rozmowy z ELN

Kolumbijski rząd poinformował, że rozmowy dotyczące zawarcia pokoju z Armią Wyzwolenia Narodowego (ELN), ostatnią aktywną organizacją partyzancką w kraju, zostaną wznowione 12 stycznia w Quito.  

- Wznowienie rozmów w sprawie określenia daty rozpoczęcia publicznych negocjacji odbędzie się 12 stycznia w Quito, w Ekwadorze - ujawnił szef rządowej ekipy negocjatorów Juan Camilo Restrepo. Zgodnie z oficjalnym komunikatem rządu, Restrepo będzie przewodniczył grupie negocjatorów, którzy niebawem spotkają się z reprezentantami partyzantki założonej w 1964 roku i obecnie składającej się z 1500 żołnierzy. Spotkanie posłuży "zdeterminowaniu formuł porozumienia, które doprowadzą do wdrożenia fazy publicznych negocjacji". 

Publiczna faza pertraktacji między rządem laureata Pokojowej Nagrody Nobla Juanem Manuelem Santosem a ELN, poprzedzona trzema latami poufnych negocjacji, początkowo miała rozpocząć się 27 października. Została jednak zawieszona z powodu przetrzymywania przez partyzantkę ostatniej z porwanych osób.

 

Źródło: El Nuevo Herald