Polska Agencja Informacyjna

Kolumbia: Prezydent Francji odwiedzi przejściowe strefy normalizacyjne dla żołnierzy FARC

Prezydent Francji Francois Hollande w poniedziałek uda się do Kolumbii. Wizyta ma związek z porozumieniem pokojowym nawiązanym między rządem Juana Manuela Santosa a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Zgodnie z oświadczeniem kolumbijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, "Francja jest krajem działającym na rzecz pokoju w Kolumbii, tak w sferze wzajemnych stosunków jak i na arenie międzynarodowej". Postawa ta ma zostać wzmocniona przez wizytę Hollande'a w południowoamerykańskim kraju. W poniedziałek odbędzie się spotkanie obu prezydentów. Dzień później Hollande odwiedzi przejściowe obszary normalizacyjne w jakich zbiorą się żołnierze FARC przed ostateczną demobilizacją i zdaniem broni. – Współpraca przyniosła wielkie wsparcie dla Kolumbii i z tego powodu uzasadnionym jest przedstawienie zasad funkcjonowania procesu pokojowego i stref normalizacyjnych, a także działających w nich misji ONZ – wyjaśniła kolumbijska minister spraw zagranicznych Angela Holguin.

Francja to jeden ze strategicznych partnerów Kolumbii – w latach 2010–2016 zainwestowała w kraju 1 mld 583 mln USD, co przyczyniło się do powstania 18,5 tys. miejsc pracy w sektorach takich jak turystyka, przemysł samochodowy czy nieruchomości.

 

 

Źródło: Agencia EFE