Polska Agencja Informacyjna

UE i Kuba rozpoczynają nowy etap we wzajemnych relacjach i podpisują pierwsze porozumienie o współpracy

Unia Europejska i Kuba rozpoczęły dzisiaj nowy etap we wzajemnych relacjach, a to za sprawą podpisania pierwszego, dwustronnego porozumienia dotyczącego dialogu i współpracy w kwestiach handlu, migracji i praw człowieka.

- Dzisiaj przyznajemy, że na Kubie zaszła zmiana, chcemy w tej zmianie uczestniczyć i wznieść relację na nowy poziom - zadeklarowała Wysoka Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Federica Mogherini podczas uroczystości podpisania porozumienia. W ceremonii uczestniczyli również minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodiguez oraz reprezentanci 28 krajów Unii. 

Zdaniem Mogherini, porozumienie negocjowane od kwietnia 2014 roku pomoże "wzmocnić demokrację i respektowanie praw człowieka", a także będzie "wspólną platformą dla wzajemnych inwestycji i działania na rzecz rozwiązania światowych problemów". Minister spraw zagranicznych Kuby zapewnił, że stosunki z UE będą dla jego kraju priorytetowe, szczególnie w przypadku, gdy USA podtrzymują restrykcje ekonomiczne.

Podpisanie porozumienia oznacza porzucenie przez UE restrykcyjnej polityki prowadzonej wobec Kuby od 1996 roku. 

 

Źródło: El Observador