Polska Agencja Informacyjna

Kuba nie wykorzystała możliwości jakie dawała normalizacja stosunków z USA. Cierpi na tym jej gospodarka

Kubański rząd nie wykorzystał szans jakie dawała normalizacja stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, szczególnie jeśli chodzi o możliwości ratowania gospodarki znajdującej się na skraju zapaści. 

Zdaniem Emilio Moralesa, prezesa The Havana Consulting Group codzienne połączenia lotnicze między dwoma państwami, wzrost liczby przekazów pieniężnych na wyspę oraz niekończący się napływ amerykańskich turystów nie wystarczą, aby wyciągnąć kubańską gospodarkę z głębokiej stagnacji. - Kuba nie potrafiła wykorzystać tych dwóch lat normalizacji stosunków z USA. Przegapiła m.in. okazję do organizowania rejsów turystycznych, sektora obsługującego na morzu Karaibskim 23 mln pasażerów rocznie - tłumaczy Morales. Jego zdaniem, przy odwzorowaniu infrastruktury turystycznej pozostałych krajów regionu Kuba stałaby się głównym kierunkiem karaibskich rejsów.

Zgodnie z raportem The Havana Consulting Group czynniki takie jak spadek kubańskiego eksportu oraz praktyczne wstrzymanie dostaw ropy z Wenezueli (spadek ze 125 tys. baryłek dziennie do 50 tys.) doprowadziły kubańską gospodarkę do krytycznego stanu. Jedyną szansą na jej odbudowę jest otwarcie się na zagraniczne inwestycje i nawiązanie jak najlepszych stosunków z USA. 

 

Źródło: El Nuevo Herald