Polska Agencja Informacyjna

RFI: Czy wizyta Cai Yingwen w Ameryce Środkowej podniesie międzynarodowy prestiż Tajwanu?

Dziś przywódczyni Tajwanu Cai Yingwen rozpoczęła serię wizyt w czterech państwach Ameryki Środkowej, a najważniejszą częścią podróży będzie uczestnictwo w ceremonii zaprzysiężenia prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi.

Jednakże największym problemem w relacjach między Managuą a Tajpej są plany budowy kanału nikaraguańskiego za kwotę 50 mld dolarów przez inwestora z ChRL Wang Jinga. Ma zostać ukończony w przeciągu pięciu lat, lecz Stany Zjednoczone są zdania, że za firmą Wanga stoi w rzeczywistości chiński rząd, który usiłuje w ten sposób zwiększyć swoje wpływy w regionie. Być może dlatego Ortega pięciokrotnie odmówił spotkania z poprzednikiem Cai - Ma Yingjiu.

Ponadto, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca niedawno zerwały relacje dyplomatyczne z wyspą, dlatego istnieją podejrzenia, że Pekin może skorzystać z nieobecności Cai w Tajpej by zaszkodzić prowadzonej przez nią polityce zagranicznej i próbować nakłonić inne kraje do podobnych decyzji. Z tego powodu plany podniesienia międzynarodowego prestiżu Tajwanu mogą skończyć się fiaskiem.

 

Źródło: RFI