Polska Agencja Informacyjna

Stany Zjednoczone wycofują sankcje nałożone na 28 osób i podmiotów związanych z Kubą

W miniony piątek Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych zdecydował o wycofaniu sankcji nałożonych na prawie trzydzieści osób i podmiotów działających w charakterze pośredników handlowych lub prowadzących interesy z kubańskim rządem. 

Podległe Departamentowi Skarbu Biuro ds. Kontroli Majątku Zagranicznego (OFAC) zdecydowało o wykreśleniu z listy obłożonych sankcjami 28 osób i podmiotów wywodzących się nie tylko z krajów latynoamerykańskich jak Meksyk czy Panama, ale również tych z siedzibą w Japonii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Firmy zajmowały się działalnością w wielu sektorach, od rolnictwa, przez turystykę, po przemysł i usługi.

W minionych tygodniach Kuba i USA postanowiły o przyspieszeniu procesu normalizacji wzajemnych stosunków. Wszystko po to, by w momencie objęcia władzy przez niechętnego Kubie Donalda Trumpa cały proces był nieodwracalny. Od czasu ponownego nawiązania stosunków w 2014 roku administracja Baracka Obamy złagodziła embargo nałożone na wyspę, dzięki czemu zdołano nawiązać połączenia lotnicze czy zrealizować inwestycje z zakresu technologii. Całkowite zniesienie embarga leży w gestii amerykańskiego Kongresu, zdominowanego przez republikanów. 

 

Źródło: El Nuevo Herld