Polska Agencja Informacyjna

Astana: Napięcia i oskarżenia pomiędzy uczestnikami rozmów pokojowych w sprawie Syrii

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura wyraził nadzieję, że spotkania w Astanie zakończą wojnę w Syrii. Dyplomata dodał, że wszystkie strony ciężko pracują, by osiągnąć ten cel. – Jesteśmy blisko osiągnięcia ostatecznego porozumienia, jest wiele pracy do zrobienia – zakomunikował de Mistura.

Ze źródeł pochodzących z kręgów delegacji rządowej prezydenta Baszara Al-Asada wynika jednak, że negocjacje, które nazwano „pokonywaniem przeszkód”, nadal toczą się z trudnością. Rzecznik opozycji Yahya al-Aridi również stwierdził, że „żadne porozumienia się zostaną podpisane”.

Podczas pierwszego dnia rozmów pokojowych w poniedziałek 23 stycznia pomiędzy stronami konfliktu panowało napięcie, a przeciwnicy wymieniali wzajemne oskarżenia. Lider opozycji Muhammad Alwush nazwał rząd Baszara al-Asada „terrorystami”, delegacja rządowa odpowiedziała natomiast, że słowa Alwusha „są bezczelne i prowokacyjne”.

Rozmowy w Astanie są pierwszymi negocjacjami odbywającymi się z udziałem zbrojnych ugrupowań opozycyjnych. W rozmowach uczestniczą również przedstawiciele Rosji, Iranu, Turcji oraz przedstawiciel ONZ Staffan de Mistura i amerykański ambasador w Kazachstanie. Spotkania odbyły się bez obecności dziennikarzy.

 

 

Źródło: BBC Arabic