Polska Agencja Informacyjna

Seul i Waszyngton potwierdzają, że proces rozmieszczania rakiet THAAD na Półwyspie Koreańskim zakończy się do końca bieżącego roku

Po rozmowie telefonicznej z nowym amerykańskim sekretarzem obrony Jamesem Mattisem, jego południowokoreański odpowiednik Han Min-Koo stwierdził, że pomimo protestów Pekinu do końca tego roku zakończy się montaż systemu ochrony przeciwrakietowej THAAD. Ustalono też, że Mattis już 2 lutego uda się z wizytą do Seulu.

Wcześniej prezydent Donald Trump ostrzegał, że jeśli Korea Południowa oraz Japonia nie przyjmą na siebie części kosztów związanych z utrzymaniem amerykańskich wojsk, zostaną one wycofane.

Również pełniący obowiązki prezydent Hwang Kyo-ahn jest przekonany, że ich obecność jest konieczna, szczególnie w tak niestabilnej sytuacji jak w ciągu ostatnich miesięcy. Seul obawia się bowiem, że Pjongjang może skorzystać ze skandalu z udziałem prezydent Park i zagrozić bezpieczeństwu państwa.

Jednakże większość kandydatów w zbliżających się wyborach po ustąpieniu Park Geun-hye domagać się będzie odstąpienia od rozmieszczenia rakiet THAAD na półwyspie.

 

Źródło: Yonhap