Polska Agencja Informacyjna

Syria: Wojska prezydenta Al-Asada przejęły już kontrolę nad 90 proc. terytoriów we wschodnim Aleppo

Według najnowszych doniesień, wojsko prezydenta Baszara Al-Asada po ciężkich walkach odbiło z rąk opozycji dzielnicę Shaikh Said. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje, że armia kontroluje obecnie 90% terytoriów w Aleppo, które do tej pory podlegały opozycji. Obserwatorium ujawnia również, że od niedzieli wieczorem do wczesnych godzin rannych w poniedziałek prowadzone były ostre naloty na obszary pozostające pod kontrolą zbrojnych ugrupowań przeciwników Al-Asada.

W międzyczasie strona rosyjska poinformowała, że w ciągu 24 godzin, 728 bojowników opozycji złożyło broń i przeniosło się do dzielnic będących pod kierownictwem wojsk reżimowych w zachodnim Aleppo.

Aleppo to drugie co do wielkości miasto Syrii i przed wybuchem protestów przeciwko prezydentowi Baszarowi Al-Asadowi w 2011 roku, stanowiło ważny ośrodek gospodarczy w państwie. Zbrojny konflikt doprowadził w 2012 roku do podziału miasta pomiędzy zbrojną opozycję a siły rządowe, które stopniowo wygrywają walkę z pomocą rosyjskich i irańskich sojuszników.

 

Źródło: BBC Arabic