Polska Agencja Informacyjna

Tunezyjczycy obawiają się powrotu terrorystów do kraju

W niedzielę 25 grudnia tunezyjskie siły bezpieczeństwa wezwały rząd do podjęcia nadzwyczajnych środków w celu uniemożliwienia powrotu do kraju członków grup terrorystycznych. Od czasu rewolucji w 2011 roku Tunezja doświadczyła serii ataków dżihadystów. ONZ szacuje, że liczba Tunezyjczyków walczących w ugrupowaniach terrorystycznych, głównie na terenie Iraku i Syrii, sięga 5 tys. osób.

„Powrót terrorystów z samego serca zamieszek do Tunezji jest zatrważający i może doprowadzić do somatyzacji problemów w kraju. Zahartowani w boju wojownicy otrzymali szkolenie wojskowe i nauczyli się, jak wykorzystywać różnego rodzaju zaawansowane modele broni”, brzmi treść oświadczenia narodowej unii wewnętrznych sił bezpieczeństwa.

Wezwane to pojawiło się dzień po aresztowaniu trzech osób oskarżonych o przeprowadzenie ataku podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie. Setki ludzi zebrały się w sobotę 24 grudnia pod parlamentem w Tunisie, aby zaprotestować przeciwko możliwości powrotu dżihadystów do kraju.

 

 

Źródło: Arab News