Polska Agencja Informacyjna

Syria: Frakcje opozycyjne rezygnują z uczestnictwa w rozmowach pokojowych

10 frakcji opozycyjnych walczących z reżimem syryjskim ogłosiło w poniedziałek 2 stycznia rezygnację z udziału w pokojowych negocjacjach, które odbędą się w stolicy Kazachstanu. Jako powód swojej decyzji opozycja podaje naruszenie przez rząd Syrii porozumienia o wstrzymaniu ognia.

– Z powodu pogorszenia się sytuacji i bezustannych naruszeń, frakcje ogłaszają zamrożenie wszelkich rozmów związanych z negocjacjami w Astanie lub ewentualnych dalszych konsultacji w sprawie porozumienia o zawieszeniu broni aż do jej pełnego wdrożenia – głosi treść oświadczenia wystosowanego przez opozycjonistów.

W ostatnich dniach Turcja i Rosja zobowiązały się do zawieszenia broni w Syrii. Również Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaaprobowała inicjatywę mającą zakończyć krwawą wojnę w kraju Bliskiego Wschodu. Frakcje, które zdecydowały się uczestniczyć w rozmowach pokojowych, to według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, „ugrupowania umiarkowane”. Wśród tych ugrupowań wymieniono m.in. Wolną Armię Syrii, Legion Sham, Ahrar Ash-Sham i Armię Islamską, z czego dwa ostatnie są uznane przez Rosję jako organizacje terrorystyczne.

 

 

Źródło: BBC Arabic