Polska Agencja Informacyjna

Syria: Państwo Islamskie zniszczyło kolejne zabytki w Palmyrze

Zgodnie z oświadczeniem dyrektora generalnego w syryjskim departamencie ds. starożytności Mamuna Abdel Karima, terroryści Państwa Islamskiego zniszczyli kolejne zabytki w Palmyrze, we wschodniej Syrii. – ISIS zniszczyło zabytkowy tetrapylon z 16 kolumnami. Według zdjęć satelitarnych, które otrzymaliśmy wczoraj z Uniwersytetu Bostońskiego, uszkodzenia dotyczą przedniej części teatru rzymskiego – zakomunikował Abdel Karim.

Zniszczeniu uległa fasada teatru, datowanego na II wiek oraz tetrapylon, czyli monumentalna brama o 4 wejściach, w skład której wchodziło 16 kolumn.

Państwo Islamskie ponownie przejęło kontrolę nad Palmyrą 11 grudnia, po sześciu miesiącach sprawowania władzy nad miastem przez armię Syrii. Po raz pierwszy terroryści wkroczyli do Palmyry w roku 2015 i przez ten okres dopuszczali się zbrodni na ludziach oraz niszczyli bezcenne zabytki. Bojownicy ISIS zdekapitowali wówczas 82-letniego archeologa i dyrektora muzeum Palmyry Khalida Al-Asada. Terroryści wysadzili również w powietrze m.in. dwie świątynie Bal Ash-Shamin i Bel.

 

 

Źródło: Al-Jarida