Polska Agencja Informacyjna

Izrael ogłasza budowę nowych osiedli na Zachodnim Brzegu

Izrael ogłosił plany budowy 3 tys. nowych domów na okupowanym Zachodnim Brzegu. Jest to trzeci tego typu komunikat od czasu objęcia fotela prezydenckiego w Stanach Zjednoczonych przez Donalda Trumpa. Obecny prezydent oświadczył podczas swojej kampanii wyborczej, że nie zamierza kontynuować polityki Baracka Obamy, ogłaszając przy tym poparcie dla kwestii żydowskiego osadnictwa.

Oświadczenie Izraela pojawiło się późno w nocy, w międzyczasie kraj przygotowuje się do eksmisji osadników z domostw postawionych na nielegalnych osiedlach Amona. Ministerstwo Obrony, które zarządza terytoriami przechwyconymi podczas wojny z 1967 roku, ogłosiło, że premier Benjamin Netanjahu oraz minister obrony Awigdor Lieberman wydali rozporządzenia „mające na celu zaspokojenie popytu mieszkaniowego i powrotu do normalnego życia”. Decyzja mówiąca o budowie 2500 mieszkań na okupowanym Zachodnim Brzegu wzbudziła sprzeciw Palestyńczyków i Unii Europejskiej. Kilka dni wcześniej pojawiło się inne rozporządzenie, które dotyczy budowy ponad 560 mieszkań we Wschodniej Jerozolimie.

Społeczność międzynarodowa uważa proces osadnictwa za nielegalny i stwarzający przeszkody w budowaniu pokoju pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami. Izrael uważa natomiast, że poszerzenie obszaru mieszkalnego jest niezbędne ze względów bezpieczeństwa.

 

 

Źródło: BBC Arabic