Polska Agencja Informacyjna

Xi Jinping o duchu szanghajskiej wpółpracy

XVI szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Taszkiencie będzie czwartym, w którym weźmie udział Prezydent Chin Xi Jinping. Tuż przed wylotem z kraju podkreślił zaangażowanie strony chińskiej w ten wielki projekt i konieczność stworzenia wspólnoty ekonomicznej, która mogłaby być korzystna dla wszystkich jej członków.

W dzisiejszym (16 czerwca) wydaniu "Dziennika Ludowego" podkreśla się, że w obliczu niestabilnej sytuacji międzynarodowej bliższa współpraca jest niezbędna. Pisze się także o wzmacnianu wzajemnego zaufania i komunikacji miedzy różnymi kulturami tworzącymi Szanghajską Organizację Współpracy połączonymi przez "ducha szanghajskiej współpracy". Wspomina się o wadze wielkiego międzynarodowego projektu - Nowego jedwabnego szlaku oraz przypomina, że pomimo bliskich stosunków z innymi członkami Chiny wciąż praktykują politykę nie zawierania sojuszy wymierzonych w państwa trzecie.

Na koniec "Dziennik Ludowy" podkreśla, że w tym roku obchodzona jest 70. rocznica zwycięstwa nad faszyzmem oraz stworzenia ONZ i, że żaden kraj (a w szczególności Stany Zjednoczone albo Japonia) nie ma prawa do umniejszania roli narodu chińskiego w tych epokowych wydarzeniach.

Źródło: Niech duch "szanghajskiej współpracy" przyświeca członkom Szanghajskiej Organizacji Współpracy

http://paper.people.com.cn/rmrb/html/2016-06/16/nw.D110000renmrb_20160616_1-02.htm