Polska Agencja Informacyjna

Eksperci ostrzegają przed konsekwencjami spekulacji na chińskim rynku nieruchomości

W piątek zakończyło się specjalne posiedzenie Komitetu Centralnego KPCh dotyczące obecnej sytuacji na rynku nieruchomości w Chinach. W czasie jego trwania zwrócono uwagę, że jeśli nie rozwiąże się problemu spekulacji, może on poważnie zagrozić funkcjonowaniu całej krajowej ekonomii.

Uczestnicy spotkania są zgodni, że "mieszkania powinny być domami dla setek milionów obywateli, a nie źródłem dochodu nielicznej grupy spekulantów". Postanowiono o konieczności stworzenia niezmiennych i transparentnych zasad funkcjonowania rynku, by zapobiec niebezpiecznym dla gospodarki dużym fluktuacjom cen. Ustalono także że konieczne będzie zwiększenie nadzoru nad przyznawaniem pożyczek na zakup nieruchomości, by nie trafiały one w ręce nieuczciwych nabywców.

Zhao Xinjun z Chińskiego Uniwersytetu Ludowego jest zdania, że konieczna jest stabilizacja i wprowadzanie dalszych ograniczeń w zakupie mieszkań, w przeciwnym razie może to poważnie zagrozić rynkowi finansowemu.

W bieżącym roku znaczny wzrost cen nieruchomości zaskoczył lokalne samorządy, dlatego wiele miast musiało wdrożyć ograniczenia przy nabywaniu drugiego i trzeciego mieszkania.

 

Źródło: Wangyi News