Polska Agencja Informacyjna

Chiny: "Dziennik Ludowy" ostrzega przed nielegalnymi próbami wyprowadzania gotówki z kraju

Partyjny "Dziennik Ludowy" opublikował dziś artykuł, w którym odnosi się do problemu wypływu gotówki z kraju i stwierdza, że powinno się oddzielić nielegalne próby wyprowadzania pieniędzy od korzystnych dla gospodarki planów inwestycji zagranicznych. Dziennikarze ostrzegają też, by w związku ze spadkiem kursu juana przedsiębiorcy nie popadali w panikę i nie przenosili swojej działalności za granicę za wszelką cenę. 

Skomentowano także głośną wypowiedź prezesa Fuyao Glass Industry Group Co. Ltd. Cao Dewanga, który niedawno stwierdził, że krajowe podatki są zbyt wysokie i wszyscy, którzy mogą powinni przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych. - Obecnie wszystkie systemy gospodarcze są ze sobą połączone i powinniśmy działać na rzecz wspólnego dobra, a nie kierować się wyłącznie osobistymi interesami - czytamy w artykule.

Również Ministerstwo Finansów skomentowało wypowiedź Cao i zaapelowało, by nie wyolbrzymiać problemu zbyt dużego obciążenia finansowego krajowych firm, ponieważ "wprowadza to w błąd opinię publiczną". 

Cao, członek LPKKCh zainwestował niedawno w USA około 1 mld dolarów, by w ten sposób uniknąć wysokich 35-procentowych podatków w kraju i w wywiadach namawiał do pójścia w jego ślady wszystkich chińskich przedsiębiorców.

Źródło: RFI