Polska Agencja Informacyjna

Lotniskowiec Liaoning rozpoczął manewry na Morzu Wschodniochińskim

Chińskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało wczoraj o wypłynięciu lotniskowca Liaoning z kilkunastoma myśliwcami J-15 na pokładzie na manewry wojskowe w rejonie Morza Wschodniochińskiego. Będzie wykonywał zadania jako część większej floty okrętów w ramach regularnych dorocznych ćwiczeń.

Obecnie grupa prowadzi działania na wschód od Chin, lecz Li Jie, ekspert ds. wojskowości, jest zdania, że dopiero na południe od Hajnanu będzie można sprawdzić jej rzeczywistą wartość bojową. 

Liaoning został zbudowany na podstawie wcześniejszego radzieckiego lotniskowca typu Admirał Kuzniecow i w 2012 roku stał się częścią marynarki ChAL-W. W 2013 roku po raz pierwszy przybył do bazy w Sanya na Hajnanie, skąd wypływają okręty działające na Morzu Południowochińskim. W listopadzie bieżącego roku przeprowadzono ważne manewry z udziałem innych jednostek pływających oraz myśliwców i helikopterów, a 15 grudnia ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji. 

Mimo że Pekin wielokrotnie ogłaszał iż służy on wyłącznie celom szkoleniowym, to światowe media uważają, że jest używany jako symbol siły krajowych sił zbrojnych wobec państw zaangażowanych w konflikt na Morzu Południowochińskim.

 

Źródło: South China Morning Post