Polska Agencja Informacyjna

Rozmowy w sprawie normalizacji stosunków między Pekinem a Watykanem weszły w ostatnią fazę

Ogólnochińskie Zgromadzenie Katolickie zwołało dziś w Pekinie swoje pierwsze posiedzenie od sześciu lat. Obserwatorzy są zdania, że władze chcą w ten sposób wysłać sygnał do Watykanu, iż chcą kontynuacji rozmów dotyczących uregulowania kwestii chrześcijan w Państwie Środka.

– Celem zgromadzenia będzie wybranie nowych władz, które będą aktywnie działać na rzecz zbliżenia obu stron – powiedział przewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Kościołów Chińskich Fang Xingyao. Media donoszą, że prawdopodobnie uda się osiągnąć konsensus w sprawie mianowania wysokich rangą duchownych: Pekin będzie zgłaszał kandydatów, ale ostateczna decyzja o ich mianowaniu zależeć będzie od Watykanu. Nie wiadomo jednak czy w wydarzeniu biorą udział członkowie tzw. Kościoła podziemnego.

Rzeczniczka prasowa chińskiego MSZ Hua Chunying oświadczyła, że Chiny zawsze dążyły do unormowania relacji ze Stolicą Apostolską i powinny one być oparte na wzajemnym zaufaniu.

Obydwa kraje zerwały relacje dyplomatyczne w 1951 roku, lecz papież Franciszek od 2013 roku wielokrotnie apelował o ich przywrócenie.

 

Źródło: Sina News