Polska Agencja Informacyjna

Chiny podwyższą podatki dla przedsiębiorstw odpowiedzialnych za zanieczyszczanie środowiska

Stały Komitet OZPL przegłosował 25 grudnia nową uchwałę w sprawie ochrony środowiska. Na jej mocy fabryki i przedsiębiorstwa odpowiedzialne za emisję szkodliwych substancji będą od 1 stycznia 2018 roku płacić dużo wyższe podatki niż obecnie. Nowe przepisy zostały ustalone w trybie przyspieszonym pod naciskiem opinii publicznej ze względu na utrzymujące się od sześciu dni na alarmującym poziomie zanieczyszczenie powietrza w północnej części kraju.

Opłaty będą uzależnione od rodzaju i ilości emisji, a nowością jest to, że penalizowane będą również zanieczyszczenia akustyczne. Pierwsze regulacje prawne tego typu zostały wprowadzone w 1979 roku i tylko w 2015 roku wpłacono do kasy państwa dodatkowe podatki o wartości 2 mld 400 mln euro.

Członkowie stowarzyszeń działających na rzecz ochrony środowiska są jednak zdania, że decyzje wprawdzie są niezwykle ważne, lecz zostały podjęte zdecydowanie za późno. – Do dziś w Chinach nie ma ani jednej czystej rzeki ani kawałka ziemi, na której można by hodować zdrowe warzywa i owoce. Jeśli do tego dodamy olbrzymie problemy z jakością powietrza, to daje bardzo przygnębiający obraz – powiedziała Angélique Forget reprezentująca lokalną szanghajską grupę ekologów.

 

Źródło: RFI