Polska Agencja Informacyjna

W Pekinie zorganizowano forum promujące polski sektor mleczarski

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki wraz z przedstawicielami Polskiej Izby Mleka udali się niedawno do Pekinu, gdzie odbywało się seminarium dla chińskich mediów "Polski sektor mleczarski - najwyższa jakość i wspaniała tradycja". Celem wydarzenia była promocja polskiego nabiału w Państwie Środka.

Obecnie na tamtejszym rynku znajduje się już ponad tysiąc różnych produktów mlecznych, wśród nich sery, mleko w proszku, jogurty czy masło, a w Unii Europejskiej pod względem eksportu Polska ustępuje jedynie Holandii. - Ponadto, wysoka jakość połączona jest również z doskonałym smakiem oraz uzyskanymi certyfikatami BRC, IFS, ISO, GMP i GHP. 24 proc. eksportu przeznaczone jest na rynek pozaeuropejski, w tym również chiński - donoszą media z Państwa Środka.

Polscy przedstawiciele przekonywali, że duża część rocznej produkcji 60 mln ton mleka może być wysyłana do ChRL, tym bardziej, że cena jest również bardzo konkurencyjna w porównaniu z innymi krajami UE. 

Obecnie produkty znad Wisły docierają do chińskiego konsumenta poprzez kilka kanałów dystrybucji. Nie tylko poprzez światowe sieci handlowe mające filie także w Chinach (np. Tesco, Auchan czy Carrefour), lecz również sklepy z artykułami importowanymi znajdujące się w dużych miastach (np. City Super czy City Shop) oraz dzięki platformom e-commerce, gdzie produkty zagraniczne prezentują zwykle chińscy partnerzy polskich producentów. Najpopularniejsze z nich to należące do Grupy Alibaba serwisy Tmall.com i Taobao.com a także JD.com.

 

Źródło: Sina News