Polska Agencja Informacyjna

Spada tempo wzrostu chińskiego przemysłu filmowego, lecz perspektywy są nadal obiecujące

Według najnowszych danych w 2016 roku przychody ze sprzedanych biletów kinowych w Państwie Środka wzrosły zaledwie o 3,7 proc. Jest to najgorszy wynik od dziesięciu lat, ponieważ w tym czasie odnotowywano wyniki na poziomie około 30 proc. rocznie (w 2015 roku było to aż 48 proc.). Eksperci są zgodni, że ma to związek z niską jakością krajowych filmów oraz walką z korupcją i redukcją wydatków na cele reprezentacyjne.

W ubiegłym roku zyski kin wyniosły jedynie 45 mld 700 mln juanów, a Państwo Środka nadal pozostaje drugim rynkiem na świecie po Stanach Zjednoczonych. Spodziewano się, że już w 2017 roku Chiny prześcigną USA, lecz obecne wyniki nie pozwalają mieć takich nadziei. AFP przypomina, że liczone w dolarach zyski spadły aż o 200 mln USD, co jest bardzo złym sygnałem dla całej branży.

Pomimo tego, zwiększyła się jednak liczba osób udających się do kin (o 8,9 proc.), a także przychody z projekcji z zagranicznych filmów (o 10,9 proc.)

W ostatnim czasie inwestorzy z Państwa Środka coraz częściej interesują się firmami z Hollywood i planują ekspansję na obce rynki, dlatego można się spodziewać, że ta niekorzystna tendencja niebawem się zmieni. 

Źródło: Wangyi News